+ -

1

lip

Gospodarka odpadami po nowemu

Dzisiaj wchodzi w życie nowa ustawa o zasadach zagospodarowania odpadami komunalnymi. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat segregacji śmieci.

Nowa ustawa śmieciowa ma zachęcać społeczeństwo do segregacji naszych domowych odpadów co wpłynie nie tylko na jakość naszego otoczenia naturalnego ale również przyniesie wymierne skutki finansowe dla naszego portfela. Koszt wywozu odpadów dla gospodarstw domowych gdzie śmieci są segregowane będzie mniejszy niż za śmieci niesegregowane. Nowa ustawa przenosi również odpowiedzialność segregowania śmieci na gminy. W stosunku do poprzednich przepisów nowa ustawa narzuca także wnoszenie opłat śmieciowych miastu oraz deklarację ilości zamieszkujących osób.

Ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw

Jak segregować nasze odpady ?

Segregacja śmieci pozwala znacznie ograniczyć ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci i na odzyskanie dużej ilości surowców wtórnych. Posegregowane odpady należy wrzucać do specjalnych pojemników o różnych kolorach. Kolor pojemnika oznacza rodzaj odpadów jakie możemy do niego wrzucać. Poniżej przedstawiamy tabelkę z kolorami pojemników oraz jakie odpady możemy do nich wrzucać. Szczegółowa lista z informacją jak segregować odpady do pobrania tutaj: Segregacja surowców wtórnych pdf.png

pojemniki.png

Jeżeli mają Państwo wątpliwości i pragną pogłębić swoją wiedzę z zakresu gospodarowania odpadami w świetle nowej ustawy zapraszamy do zapoznania się z portalem internetowym www.naszesmieci.mos.gov.pl

Portal został stworzony przez Ministerstwo Środowiska i jest poświęcony zmianom prawnym oraz właściwemu postępowaniu z odpadami w świetle nowej ustawy. Znajdziemy tam praktyczne informacje oraz odpowiedzi na pytania:

  • jak przygotować się do zmian z perspektywy mieszkańca domu jednorodzinnego, bloku lub osiedla;
  • jakie są zadania gminy po wprowadzeniu w życie nowego systemu wywozu i zagospodarowania śmieci;
  • jak segregować śmieci i jak zorganizować segregację w domu

www.naszesmieci.mos.gov.pl