Środki Szwajcarskie

Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski, Program Szwajcarski przewiduje niemal połowę środków (ok. 489 mln CHF).

CEL

Fundusze szwajcarskie mają na celu zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych istniejących pomiędzy Polską a wyżej rozwiniętymi państwami UE oraz różnic na terytorium Polski – pomiędzy ośrodkami miejskimi a regionami słabo rozwiniętymi pod względem strukturalnym.

ODBIORCY WSPARCIA

Fundusze Szwajcarskie przewidują wsparcie dla instytucji sektora publicznego i prywatnego oraz organizacji pozarządowych. Fundusz Szwajcarski zakłada, iż co najmniej 40 proc. środków zostanie rozdysponowanych w czterech województwach Polski południowo-wschodniej: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.

PROGRAMY

W ramach funduszy szwajcarskich wydzielono kilka programów w ramach których możemy uzyskać wparcie finansowe w tym programy dla ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii.

Odnawialne Źródła Energii i Ochrona Środowiska

Środowisko i Infrastruktura:

• odbudowa, przebudowa i rozbudowa infrastruktury środowiskowej oraz poprawa stanu środowiska;
  • zarządzanie odpadami stałymi;
  • systemy energii odnawialnej, poprawa wydajności energetycznej;
  • poprawa publicznych systemów transportowych;
  • bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych

Jeżeli nie wiedzą Państwo z jakich instrumentów finansowych skorzystać dla swojej inwestycji lub jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem dotacji z wymienionych wyżej środków szwajcarskich, zapewniamy pomoc zarówno w wyborze najlepszego i odpowiedniego instrumentu finansowego, uzyskaniem dofinansowania jak i koordynacją państwa projektu. Prosimy o wypełnienie poniższego formularza ze wstępnym opisem lub pomysłem na modernizację inwestycji, budowę nowego obiektu z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii lub w zakładce kontakt wybrać jedną z opcji kontaktu z nami.